Hasznos tippek a régi térképek gyűjtéséhez
Nagy kihívást jelenthet az emberiség és a környezet kapcsolatának vizualizálása. De kérdezzen meg bármelyik térképgyűjtőt, és biztosan elmondja, hogy a régi térképek bizonyítják, hogy évszázadok óta kiváló munkát végeznek. A térképgyűjtésből sok olyan dolgot tanulhatsz meg, amit a kezdők talán nem vesznek észre azonnal.
Tartalomjegyzék:
Milyen a gyűjtői térképipar jelenlegi helyzete?
A térképipar jelentősen kilábalt abból a lassulásból, amelyet a közel egy évtizeddel ezelőtti pénzügyi válság után szinte minden antikvárium piacán tapasztaltak. Jelenleg erőteljes kereslet és érdeklődés mutatkozik a különféle antik térképek iránt, amelyek a gyakoribb térképektől a ritkább leletekig terjednek.
A térképek meghatározása vagy kategorizálása általánosságban
Nyilvánvaló, hogy a leggyakoribb kategorizálás az ábrázolt földrajz alapján történik, mint például Ázsia térképek, USA térképek, Texas térképek és mások.
A gyűjtők a térképeket típus szerint is csoportosítják, például összehajtható vagy zsebtérképek, atlaszok, fali térképek, vasúti térképek, egy adott régió korai felfedezésének térképei, térképes könyvek és mások. Vannak gyűjtők, akik külön kategorizálják a várostérképeket, valamint a 20. század elején még inkább elterjedt képes és madártávlatú térképeket.
A térképgyűjtés szakterületei
A legtöbb gyűjtőeszközhöz hasonlóan a gyűjtők is hajlamosak szenvedélyüket követni, és saját érdekeiket a gyűjteményükbe bélyegezni. Ennek ellenére számos olyan téma van, amelyet gyakran követnek. Vannak, akik a térképeket műalkotásnak tekintik, különösen a 19. század előtti, allegorikus figurákkal és vignettákkal teli térképeket. Ezek a gyűjtők a térképeket a vélt művészi érték és az esztétikum alapján gyűjtik.
A legtöbb gyűjtő a számukra fontos földrajzi területekre összpontosít, mint például az örökségük, lakóhelyük és mások. Hasonlóképpen vannak gyűjtők, akik egy bizonyos időszakra, például a 18. század előtti időszakra, vagy egy adott térkép-témára vagy -típusra, például az amerikai függetlenségi háború térképeire összpontosítanak. Vannak esetek, amikor a gyűjtők generalistává válnak, ami azt jelenti, hogy mindenféle térképet gyűjtenek.
Térképelemek vagy jellemzők, amelyek befolyásolják az értéket és felkeltik a gyűjtők érdeklődését
A régiségek és a művészet más formáihoz hasonlóan itt sincs olyan merev forma, amely segíthetne meghatározni a potenciális érdeklődést vagy értéket. Az érték gyakran a kívánatosság, az egyediség, a kor, a ritkaság, a térképész, a térkép mérete és a művészi benyomás függvénye, beleértve az állapotot és a színezést is.
Az első térképek, amelyek megörökítettek egy adott földrajzi területet, valószínűleg értékesebbek lesznek, mint ugyanannak a területnek a későbbiekben készült ábrázolásai. Vannak olyan régi térképek is, amelyek csak azért keltenek nagy érdeklődést, hogy a gyűjtők nagyobbra értékeljék őket. Az életkor szerényen korrelál az értékkel, mégis vannak 1600-as térképek, amelyek általában alacsonyabb áron értékesíthetők, mint néhány 1800-as évekbeli térkép. Az állapot rendkívül lényeges, különösen a gyakoribb térképek esetében. Végső soron a gyűjtői kereslet fogja hajtani az érdeklődést és az értéket, amelyet aztán a többi, korábban említett elem befolyásol.
A megfizethetőbb vagy elérhetőbb térképek konkrét típusai
A papírgyártás és a nyomtatás technológiai fejlődése a 19. században jelentős ugrást tett. Ennek eredményeként a térképek előállítása olcsóbbá vált, és a 19. század közepe után nagyobb lett a térképek kínálata.
A legtöbb térkép ebben az időszakban meglehetősen megfizethető, beleértve az olyan termékeny kartográfusok térképeit is, mint Mitchell, Colton és Tallis. Vannak olyan régi térképek is, amelyek meglehetősen vonzóak, és szinte minden földrajzi területet lefednek, elegendő kínálattal ahhoz, hogy az alacsonyabb árakat indokolják. Ezek legjobb példái Belin térképei az 1700-as évek közepéről.
Hol találhatók térképek és a Vintage vagy antik térképek vásárlásakor figyelembe veendő tényezők
Általánosságban elmondható, hogy antik térképek többnyire az akciókban kaphatók, például a térképspecifikus kereskedőknél és számos antikváriumban, sőt általános antikváriumokban is, különösen a turisztikai célpontokban. Arra számíthat, hogy az árak sokkal alacsonyabbak az aukciókon, ahol kevesebb az üzleti rezsiköltség, amelyet az árnak fedeznie kell.
A kereskedők olyan szakértelemmel és tudással is rendelkeznek, amely a komoly gyűjtők számára hitelessé válik. Tekintettel arra, hogy mennyire fontos a hírnév az olyan hiánypótló vagy speciális üzletekben, mint az antik térképek, sok olyan hely, ahol térképeket árvereznek vagy értékesítenek, tisztességes ajánlatot tesz a vevőknek. Ha régi térképek vásárlását tervezi, ajánlatos először magára a tárgyra összpontosítani, hogy illeszkedik-e a gyűjteményébe, majd az értékre.
Mennyit kell fizetnie, ha térképgyűjtést indít?
Az, hogy a gyűjtő mennyi pénzt hajlandó költeni egy térképgyűjteményre, személyes döntés kérdése. Ennek ellenére egy gyűjtő már 100 dollárnál kevesebből is kezdheti a gyűjtést nagyszerű térképekkel, és tovább bővítheti a gyűjteményt, amint a meghatározott költségvetésében elérhetővé válnak az érdeklődésre számot tartó térképek.
Amint a gyűjteményük elkezd nőni, a legtöbb gyűjtő egyre magabiztosabbá válik a régi térképek megértésében, és hajlamos arra, hogy ritkább és drágább térképekbe fektessen be, amelyek ára meghaladja az 1000 dollárt. A titok itt az, hogy csak élvezze és szórakozzon a gyűjteményével. Végül fontos annak meghatározása is, hogy tervezi-e megtartani a teljes gyűjteményét, vagy idővel rotálni fogja a térképeket, mivel néhányat elad.
A térképek összegyűjthetőségét befolyásoló tényezők állapota
Az állapot rendkívül fontos, akárcsak más régiségek esetében. Az állapotjelentések gyakran magukra a térképekre összpontosítanak, és kevésbé a margókra. A rosszabb állapotra vagy minőségi hibákra jó példa a rókásodás vagy a papírállomány szennyeződései miatt keletkezett apró foltok, az elszíneződés, a víz- vagy penészfoltok vagy foltok, a hasadások vagy szakadások, a papírállomány tónusosodása, barnulása vagy sárgulása, a túlzott hajtások és a hiányzó részek. A józan ész azt diktálja, hogy a rosszabb állapotot ritka térképek esetében el lehet nézni. Másrészt a gyakoribb, rosszabb állapotban lévő térképek értéke is alacsonyabb lesz. Nincs általános állapotosztályozási rendszer sem, ehelyett sok kereskedő arra hagyatkozik, hogy véleményt nyilvánít a térkép állapotáról, bár egyesek saját osztályozási rendszert is alkalmaznak.